Říjen 2012

Happy Halloween

31. října 2012 v 17:36
Chtěla bych Vám popřát šťastný halloween, myslím že ho asi nikdo moc neslaví, ale naši miláčkové (herci a zpěváci o kterých máme blogy) určitě ano. Takže pokud jej slavíte užijte si ho. :) Přidávám obrázek skvělé dýně, kterou jsem poslala Chrisovo mamince a byla z ní opravdu nadšená. Já se nedivím. :)


LACMA Art + Film Gala

30. října 2012 v 7:00 Novinky

Chris se zúčastil LACMA Art + Film Gala. Více fotek v galerii ZDE.
"Chris in Gucci, hit the carpet separately while entering the gala, which honored artist Ed Ruscha and filmmaker Stanley Kubrick, coinciding with two new exhibits at the museum."

imagebam.com imagebam.com imagebam.com imagebam.com imagebam.com

imagebam.com imagebam.com imagebam.com imagebam.com imagebam.com

Hollywood Film Awards 2012

29. října 2012 v 6:56 Novinky

A je to tady, dočkali jsme se očekávaných fotek z Hollywood Film Awards. Sice jsou jenom tři, ale pěvně věřím, že se jich nakonec ukaže ještě více. :) Fotky byly opět doplněny do galeriie ZDE.

imagebam.com imagebam.com imagebam.com imagebam.com

Chris Evans: Sayers Club Couple

28. října 2012 v 7:13 Novinky

Chris navštívil Sayers Club, aby mohl spatřit Prince's concert, který se konal v Los Angeles. Chris se dovnitř vplížil zadním vchodem. Nejspíš si chudák myslel, že se to nezjistí. Podle zdrojů se Chris snažil po konci proplížit mezi davy fanoušků, ale když slyšel že Prince's concert chystá přídavek opět se vrátil. :)


imagebam.com imagebam.com imagebam.com imagebam.com imagebam.com

People's Choice Awards

26. října 2012 v 9:59 Novinky
Sice jsem to sem nechtěla dávat a nutit Vás hlasovat pro Chrise, ale když to maj na blogách ostatní tak proč ne? :) Určitě jste slyšeli o People's Choice Awards. Já už mám hlasování za sebou a jsem ráda, že se nemusí hlasovat jen pro jednoho, když se nemužete rozhodnout. Chrise najdeme celkem v pěti nominacích.


Favourite movie - The Avengers
Favourite action movie - The Avengers
Favourite action movie star - Chris Evans
Favourite movie franchise - The Avengers
Favourite movie superhero - Chris Evans as Captain America

*při kliknutí na odkaz se dostanete na určitou hlasovací stránku.

Hollywood Film Awards: interview

25. října 2012 v 7:53 Novinky
Mám tu interview z Hollywood Film Awards. Opět mám pro Vás opis takže určitě všichni budete rozumět. Rozhovor je kraťoučký... :))


Interviewer Nancy O'Dell

So Chris and I had the unfortunate thing of being the first two people on stage with no teleprompter.
Chris: That was a close call. That was a close call.

It was. It came up for you though. That was unfair.
Chris: It was rough for you. You went out there...did you wing it?

I had to ad lib the whole friggin thing.
Chris: She winged it. That was impressive. I was panicking. I wasn't a nice guy. I was like "I need someone to get me a piece of paper!" No one had it.

Well, you were my first person to introduce so thank goodness I knew your name because you are very special.
Chris: Oh, why, thank you.

Because I did have to ad lib it all. So, what do you think about The Hollywood Film Awards? Everybody is saying that they are a precursor to the Oscars. Do you agree?
Chris: Is that what they are saying?

That is what they are saying.
Chris: I don't know. I don't here what they say.

Really? Nobody (has told you that)?
Chris. No. No. You are like the first person to tell me that.

How important do you think it is for Hollywood to come out and rally (people to vote?)..do you think it makes a difference?
Chris: I absolutely do. You have a voice. You have an opportunity to be heard. I know that we are just actors. We are not curing cancer. We are not solving world hunger. If you have a chance to be heard, why not say what you think?

Hollywood Film Awards

24. října 2012 v 7:00 Novinky
Objevil se první obrázek z Hollywood Film Awards. Takže plně doufám, že se jich časem objeví více! :))


Více o HFA.
Jovial 50/50 co-stars Joseph Gordon-Levitt and Seth Rogen are just two of the famous faces set to present at Monday night's 16th Annual Hollywood Film Awards at a Gala Dinner in the Beverly Hilton to be hosted by our very own Nancy O'Dell, officially kicking off awards season in the process.

One of the more entertaining insider events due to the low-pressure competition and off-the-cuff speeches -- not to mention the free-flowing alcohol -- The Hollywood Film Awards honor both established stars and up-and-coming talent, with A-listers coming out to personally hand out (and receive from) accolades to their good friends.

Other celebrity presenters lining up to toast their industry comrades include Diablo Cody, Chris Evans, Tom Ford, John Hillcoat, Helen Hunt, Melissa Leo, Ed Norton, Ray Liotta, Susan Sarandon, Amanda Seyfried, Adam Shankman, Eric Roth and Kerry Washington.

Léto 2015: Justice League vs. Avengers 2

23. října 2012 v 7:03 Novinky
Zatímco Marvel zvolil cestu "přes sólová dobrodružství jednotlivých hrdinů k bombastické týmové akci", konkurenční DC Comics a studio Warner to udělají opačně. Tak trochu. Komiksová týmovka Justice League bude totiž odrazovým můstkem k samostatným sériím jednotlivých hrdinů. Výjimkou bude pouze Superman, kterého ještě předtím uvidíme v Man of Steel.


A co Batman, říkáte? Taktéž se chystá zcela nová série, která s tou Nolanovou nebude mít moc společného. Další členové týmu? Green Lantern (po tom minulém průšvihu je zralý na zcela jinak pojatý reparát), Wonder Woman a The Flash. Ano, Justice League se zcela vážně připravuje, je hotový scénář (napsal ho Will Beall) a hledá se vhodný režisér. Warner už i stanovil datum premiéry - červenec 2015, tedy období roku, kdy válcovali kina Temní rytíři. Zároveň to znamená, že DC parta půjde do přímého střetu s grupou z Marvelu - Avengers 2 budou mít premiéru v květnu 2015. Bude to veselé a už teď jsme zvědaví, který tým si povede lépe. Justice League však navzdory štědré nabídce studia odmítl produkovat Christopher Nolan, takže Avengers mají už teď mírně navrch.

No interviews please

22. října 2012 v 6:06 Novinky
Další zajímavý rozhovor vytvořen pro hru na Xbox. Myslím, že otázky jsou v celku dobré, žádné zbytečné dlouhé povídky apod. No do toho. :)


For Chris Evans, like others in Hollywood, the least favorite part of acting is giving interviews.

"It just seems so opposite of what I'm here to do. I act. It's what I love to do," the "Avengers" star reasons. "I like to act and make movies. The whole giving interviews thing, it's a separate thing."

But on this day, he wasn't afraid to open up and go to some unusual places. Read on as Captain America explains his love for Ariel the mermaid, his plans for retirement and why he wishes his brain would sometimes just shut up.

On animated movies
"I like storytelling. And I love the blend of story and music. Like, I love 'Fantasia' - to me it's the best thing ever. Growing up, all my friends were into grunge and metal, and I had the 'Aladdin' soundtrack, the 'Little Mermaid' soundtrack, and didn't give a s--- about it. I still know all the words."

Advice he'd give a 12-year-old version of himself
"It might sound oversimplified, but I'd say, 'Shhh.' It's so funny how noisy my brain is - it's what it does, it makes thoughts. And the problem is, I think in most of our lives the root of suffering is listening to that brain noise and actually identifying with it as if it's who you are. That's just the noise your brain makes. And more often than not, it probably doesn't have much to say that's going to help you. I've felt my best are the moments that I've been able to pull that plug and say, 'Chris … shhh … shhh.' And it's not quitting, it's not giving up, it's not washing your hands of the thought, it's rising above it. All the time I've spent suffering as a result of brain noise, hours of my life wasted. So that's what I'd say: 'Shhh.'"

Why he resisted playing Captain America
"It was a big commitment. They wanted six movies; normally, you do movies one at a time. And if one of those movies hits, and is a success, your life noticeably changes. I mean, if your personal life, your anonymity, your privacy is affected, you have the opportunity to stop, and go home and regroup and make a decision from then on how you want to proceed with your life. Six movies over 10 years? You're making a decision for a decade. But in retrospect, it certainly was [the right decision]. My God, can you imagine [if I'd passed on 'Captain America']? I'd be kicking myself. My agent got a lifetime supply of I-told-you-so's off that one."

On gay marriage
"I grew up in a very liberal household. It's strange that it's an issue. I think it won't be at some point. We'll probably look back and be embarrassed."

On financial freedom
"[Playing Captain America has given me] opportunity. I mean, it's not just about you. Now I can help my family, the people I care about, and the people I'm responsible for. What are we compromising here, what's the cost [of increased fame]? The juice is certainly worth the squeeze on this one. [Now I'm] able to say, 'All right guys, we're good now. In 10 more years, we can check out.'"

Xbox launch party

20. října 2012 v 8:50 Novinky

Chris byl po ruce pro Intel a objevil se na Xbox Launch Party v Lure v Hollywoodu. Přináším Vám tedy pár fotek. Zase myslim, že mu ty vousy takto sluší, ikdyž většina z Vás nesouhlasila. :) Všechny fotky naleznete v galerii. ZDE

imagebam.com imagebam.com imagebam.com imagebam.com imagebam.com